Jo Tokyo 2020

Înotătoarea Tatiana Salcuţan şi-a încheiat evoluţia la Jocurile olimpice de la Tokyo

Înotătoarea Tatiana Salcuţan a ratat calificarea în finală la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Sportiva din Republica Moldova s-a clasat pe locul al 7-lea în cea de-a doua semifinală, cu timpul de 2 minute, 10 secunde şi 9 sutimi.

Salcutan a ocupat poziţia a 11-a, dar în ultimul act al competiţiei s-au calificat doar primele 8 înotătoare. A fost prima Olimpiadă pentru Tatiana Salcuţan şi a avut o evolutie remarcabilă. Ea a înregistrat la Tokyo un nou record naţional la proba 200 de metri spate. De asemenea, datorită ei, Republica Moldova a avut din nou un înotător în semifinale la Jocurile Olimpice, după o pauză de 25 de ani. Tot astăzi, atletă Dimitriana Bezede a ratat calificarea în finala probei de aruncare a greutăţii. Ea înregistrat rezultatul de 16 metri şi 55 centimetri.