Jo Tokyo 2020

JO Tokyo 2020: Selecţionata de fotbal a României aduce prima victorie la Olimpiadă, după ce a învins naţionala din Honduras cu 1-0

România - Honduras 1-0 şi naţionala noastră de fotbal câştigă primele 3 puncte la Olimpiadă. Singurul gol al partidei a fost un autogol şi îi aparţine lui Oliva, în minutul 46, relatează stiritvr.ro.

Scorul este 1-0 în favoarea României, după autogolul înscris de Oliva în min. 46.

(w620) România -

(w620) Gooool, Ro

România a  deschis scorul chiar înainte de pauză. Andrei Ciobanu a centrat din corner, iar jucătorul Hondurasului Elvin Oliva a respins nefericit mingea în propria poartă.

În partea secundă, tricolorii au mai avut două şanse de a înscrie, prin Antonio Sefer, dar tabela a rămas nemodificată. Echipa condusă de Mirel Rădoi câştigă astfel primele trei puncte în grupa B. În următorul meci, pe 25 iulie, România va întâlni Coreea de Sud, care a pierdut tot astăzi în faţa Noua Zeelandei, cu acelaşi scor de 0 la 1.