PROGRAM 17 iunie 2019 -23 iunie 2019

Ora luni 17 iunie 2019
06:00 Punctul pe AZi (R)

Producător Victoria Colesnic

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

10:00 Prezentarea delegatiei Romaniei la Jocurile Europene-Minsk

Transmisiune diecta

10:45 Discover Romania

*

Producator Cecilia Melinescu

11:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

(Prima parte )

*“Magazin al.. faptelor bune!”

El va aduna laolaltă “Români de 10”, care s-au remarcat prin performanţe notabile şi gesturi emoţionante, mulţi dintre ei nefiind persoane publice. Într-un show spumos, în care vor fi promovaţi cei mai valoroşi cetăţeni ai României, poveştile emoţionante, exemplele de urmat şi divertismentul de calitate se vor întâlni, la TVR.

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
12:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

(Partea a II-a )

*“Magazin al.. faptelor bune!”

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30 Drumul succesului

. O emisiune de interviu portret prezentata si realizata de Ema Pendiuc

Producator tv Maria Cristina Țilică

14:00* Telejurnal

*Sport(inregistrat) *Meteo(inregistrat)

Prezintă Dorina Florea/ Mihai Constantin

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Limba folosită în mass-media ne influenţează fără să vrem. În fiecare luni, Ruxandra Gheorghe Negrea ia “pulsul străzii”.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători si realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00 Cantec si poveste

*Studioul teritorial Cluj

15:55 Diasporadar

Ralizator Diana Gheorghiu

16:00* Documentar 360 Geo
Episodul 8/55

.Episodul 8/55

ULTIMUL REFUGIU AL ANIMALELOR (Gut Aiderbichl-Le dernier refuge des animaux, Franţa-Germania, 2014)

Realizator: Therese Engels

Refugiul pentru animale Gut Aiderbichl a fost înfiinţat acum aproape 20 de ani. Iniţial, a fost un mic proiect foarte ambiţios, dar a devenit o adevărată afacere în slujba binelui public. Aici sunt strânse turme întregi de bovine, precum şi cei 5.000 de câini, cai, boi, porci şi papagali ce trăiesc în cele 25 de refugii din Austria, Germania, Elveţia şi Franţa.

„A proteja animalele, înseamnă a proteja oamenii !” Cu asemenea declaraţii îşi justifică Michael Aufhauser, fondatorul refugiului, grija şi hotărârea sa de a ajuta animalele în suferinţă, bătrâne sau abandonate.

Redactor: Ştefan Asavei


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Elena Gutu

Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

21:00* Chipurile României

(Flavours of Romania-Regatul Unit, 2017-2018), 9 episoade

Regia, scenariul, prezentator: Charlie Ottley

O fascinantă călătorie prin România, pentru a-i sublinia peisajele uluitoare, tradiţiile culturale şi culinare, istoria, flora, fauna şi pentru a trezi conştiinţa românilor ca să protejeze acest patrimoniu incredibil.

Ep. 1: Oltenia

Redactor: Cristina Crăciun

21:50 Discover Romania

*

Producator Cecilia Melinescu

22:00* Documenta

r Expeditiile memoriei.Redifuzare

Episodul 3/8

Producator Violeta Gorgos

23:00 Avocatul dvs

Moderator Angela Avram

Jurnalist Aura Iosif

Producător Angela Avram

00:30 Telejurnal Moldova (R)

01:00 Cantec si poveste

*Studioul teritorial Cluj

01:55 Diaspo radar

Producator Diana Gheorghiu

02:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

*(Prima parte )

“Magazin al.. faptelor bune!”

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
03:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

* Partea a II-a

“Magazin al.. faptelor bune!”

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
04:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Elena Gutu

Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

Ora marţi 18 iunie 2019
06:00 Punctul pe AZi (R)

Producător Victoria Colesnic

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

10:00 Obiectiv comun (R)

11:00 Cap compas

Producator Elena Dinu

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Moderator Măriuca Mihăilescu

Jurnalisti tv: Delia Logofătu, Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30 #Creativ

RealizatorClaudia Spătărescu

Producător Ana Maria Pleşcan

14:00* Telejurnal

*Meteo(inregistrat) * Sport(inregistrat)

Preezinta Alina Stancu

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

O campanie pentru o limbă corectă şi în muzica românească.

Invitat permanent Liana Stanciu

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00 Cântec şi poveste

.

*Studioul teritorial Tg. Mureş

15:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

16:00* Documentar, HOCHEI ÎN HIMALAYA
Episodul 9/55

(Le hockey en Himalaya-Une passion au feminin, Franţa-Germania, 2014).Episodul 9/55

Realizator: Stefan Richts

Ladakh, situată în nord-vestul Indiei, este o regiune a extremelor. Cu altitudini variind între 2.500 şi 7.700 metri, aici frigul este cumplit timp de multe luni pe an. Precipitaţiile sunt rare, drept urmare regiunea este un soi de deşert montan foarte arid. Dar este şi patria hocheiului pe gheaţă feminin !

Redactor: Delia Clonaru

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Elena Gutu
Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

21:00* Chipurile României

(Flavours of Romania-Regatul Unit, 2017-2018), 9 episoade

Regia, scenariul, prezentator: Charlie Ottley

O fascinantă călătorie prin România, pentru a-i sublinia peisajele uluitoare, tradiţiile culturale şi culinare, istoria, flora, fauna şi pentru a trezi conştiinţa românilor ca să protejeze acest patrimoniu incredibil.

Ep. 2: Muntenia

Redactor: Lăcrămioara Stan

21:50 Discover Romania

Realizator Diana ilinca

Producător Cecilia Melinescu

22:00 Documentar * Documentar

(Redifuzare)* Expeditiile memoriei

Episodul4/8

Producator Violeta Gorgos

23:00 Investiţi în România!

Moderator şi producător tv Sorin Burtea
Jurnalişti tv: Raluca Amzăr, Ana Maria Ghiur, Roxana Segneanu şi Răzvan Onesa

Regizor tv Manuela Apostol

Editor coordonator Cristina Leorenţ

00:30 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator Victoria Coleşnic

01:00 Cântec şi poveste

*Studioul teritorial Tg. Mureş

01:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

02:00 Cap compas

Producator Elena Dinu

02:30 Un doctor pentru dumneavoastră (R)

Producător tv Monica Ancuța

04:00 Telejurnal Moldova (R)

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:00 Obiectiv comun (R)

Ora miercuri 19 iunie 2019
06:00 Punctul pe AZi (R)

Producător Victoria Colesnic

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

10:00 Obiectiv comun (R)

11:00 Natură şi aventură

Realizatori: Dan Păvăloiu, Dan Curean (TVR Cluj-Napoca)

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30 Cap compas

Producator Elena Dinu

14:00* Telejurnal

*Meteo(inregistrat) *Sport(inregistrat)

Prezinta Alina Stancu

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Cum este limba română vorbită în spaţiul public? Vom dezbate această temă împreună cu invitaţii noştri, vloggeri din diverse domenii, comedianţi şi prezentatori de televiziune. Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători şi realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00 Cantec şi poveste

*Studioul teritorial Iaşi

15:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

16:00* Documentar, MEXIC-JUCĂTORII DESCULŢI DE BASCHET
Episodul 10/55

(Mexique, les joueurs de basket aux pieds nus, Franţa-Germania, 2015)Episodul 10/55

Realizator: Tuan Lam

În statul mexican Oaxaca, este greu de jucat fotbal în pădurile de pin. De aceea, acum cincizeci de ani, misionarii au “importat” un alt joc: baschetul. Astăzi, a devenit un sport foarte popular printre localnici, şi toţi copiii, fie băieţi, fie fete, îl joacă.

Redactor: Adriana Vulpe

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Doina Salcutan

Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

* Ştiri +*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

21:00* Chipurile României

(Flavours of Romania-Regatul Unit, 2017-2018), 9 episoade

Regia, scenariul, prezentator: Charlie Ottley

O fascinantă călătorie prin România, pentru a-i sublinia peisajele uluitoare, tradiţiile culturale şi culinare, istoria, flora, fauna şi pentru a trezi conştiinţa românilor ca să protejeze acest patrimoniu incredibil.

Ep. 3: Dobrogea

Redactor: Cristina Crăciun

21:50 Discover Romania

Producător Cecilia Melinescu

22:00 Documentar * Documentar

(Redifuzare)*Expeditiile memoriei

Episodul 5/8

Producator Violeta Gorgos.TVR Iasi

23:00 Articolul VII

Moderator Mihaela Crăciun

Jurnalişti: Raluca Tudor şi Marian Nicola

Producător Mihaela Crăciun

00:30 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator Victoria Coleşnic

01:00 Cantec şi poveste

*Studioul teritorial Iaşi

01:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

02:00 Natură şi aventură

02:30 Un doctor pentru dumneavoastră (R)

Producător tv Monica Ancuța

04:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:00* Obiectiv comun (R)

Moderator Doina Salcutan

Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

Ora joi 20 iunie 2019
06:00 Punctul pe AZi (R)

Producător Victoria Colesnic

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

10:00 Obiectiv comun (R)

11:00 Drumuri aproape

*Studioul teritorial Timişoara

Producător Diana Bogea

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Moderator Măriuca Mihăilescu

Jurnalist tv Delia Logofătu
Realizator tv Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30 Cooltura

Moderator Mirela Nagat

Producator Anca Lazarescu

14:00* Telejurnal

*Meteo(inregistrat) *Sport(inregistrat)

Prezinta Alina Stancu

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Producatori Violeta Iorgulescu,Anamaria Panait

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

*Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Şi să vorbim cu umor despre limba română! Chestionare amuzante (şi nu numai!), cu participarea grupului 3Chestii.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători şi realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00 Cantec si poveste

*Studioul teritorial Craiova

15:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu.

16:00* Documentar MADAGASCAR-TRAFICUL CU ŢESTOASE ANGONOKA

(Madagascar-Le trafic des tortues Angonoka, Franţa-Germania, 2014

Realizator: Bernhard Rübe.Episodul 11/55

Specia de broaşte ţestoase plug-numite de malgaşi Angonoka-este foarte elegantă, cu o carapace aurie în formă de dom. Ele ating lesne vârste de peste 100 de ani şi pot fi găsite în sălbăticie doar în nord-vestul Madagascarului, în Parcul Naţional Baly Bay.

Este visul oricărui colecţionar de reptile să aibă una vie în colecţie. În Asia, la mare preţ este carapacea lor, care este măcinată şi transformată într-o pulbere despre care se crede că ar avea proprietăţi afrodisiace.

* ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPII ÎN VÂRSTĂ DE PÂNĂ LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU ÎMPREUNĂ CU PĂRINŢII ORI FAMILIA. (AP

Redactor: Adriana Vulpe

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Doina Salcutan
Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

* Ştiri +*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

21:00* Chipurile României

(Flavours of Romania-Regatul Unit, 2017-2018), 9 episoade

Regia, scenariul, prezentator: Charlie Ottley

O fascinantă călătorie prin România, pentru a-i sublinia peisajele uluitoare, tradiţiile culturale şi culinare, istoria, flora, fauna şi pentru a trezi conştiinţa românilor ca să protejeze acest patrimoniu incredibil.

Ep. 4: Moldova

Redactor: Cristina Crăciun

21:50 Discover Romania

Producător Cecilia Melinescu

22:00 Documentar * Documentar

(Redifuzare) Expeditiile memoriei

Episodukl 6/8

Producator Violeta Gorgos.TVR Iasi

23:00 Corespondent TVRi

Moderator Corina Dobre

Jurnalişti: Virginia Ghiţă, Lucian Băbeanu şi Sandrino Gavriloaia

Producător Liliana Văduva

00:30 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator Victoria Coleşnic

01:00 Cantec si poveste

Cantec si poveste Studioul teritorial Craiova

01:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

02:00 Drumuri aproape

*Studioul teritorial Timişoara

02:30 Un doctor pentru dumneavoastră (R)

Producător tv Monica Ancuța

04:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Doina Salcutan
Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

Ora vineri 21 iunie 2019
06:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

10:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Doina Salcutan
Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

11:00 Regatul salbatic

Producator Mihai Enea

11:30* Un doctor pentru dumneavoastră

Moderator Măriuca Mihăilescu

Jurnalist tv Delia Logofătu
Realizator tv Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30 Fan/Fun urban
14:00* Telejurnal

*Meteo(inregistrat) *Sport(inregistrat)

Prezinta Alina Stancu

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

*Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Şi să vorbim cu umor despre limba română! Chestionare amuzante (şi nu numai!), cu participarea grupului 3Chestii.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători şi realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00 Cantec si poveste

*Studioul teritorial Timisoara

15:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu.

16:00* Documentar ,HAMBURG-ORAŞUL LEBEDELOR
17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Doina Salcutan
Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

21:00 Destine ca-n filme

Prezintă Iuliana Marciuc


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
21:50 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

22:00* Jocurile Europene

*Minsk 2019

Ceremonia de deschidere

Transmisiune directa

00:35 Telejurnal Moldova (R)

01:00 Cantec şi poveste

*Studioul teritorial Timişoara

01:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

02:00* Regatul salbatic

Producator Mihai Ene

02:30 Un doctor pentru dumneavoastră (R)

Moderator Măriuca Mihăilescu

Jurnalist tv Delia Logofătu
Realizator tv Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

04:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Doina Salcutan
Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

Ora sâmbătă 22 iunie 2019
06:15 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

06:55 Imnul României

07:00 Drumul lui Leşe

*Drumul lui Leşe este un program în care se îmbină armonios dezbaterea, monologul şi actul artistic ancorat în realitatea autohtonă şi universală. Este o emisiune croită în jurul unui personaj carismatic, care debordează de vitalitate şi care reuşeşte să transmită publicului mesaje clare, făcându-l, în acelaşi timp, cu umorul specific, să gândească şi să se redescopere.

Moderator Grigore Leşe

Redactori Sorina Soare, Sandrino Gavriloaia

Producător Sînziana Miloşoiu

Realizator Grigore Leşe

07:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu.

08:00 Ferma

* Nu mai aveti loc la oraş? Încercaţi la ţară!

Emisiune pentru actuali şi viitori tineri fermieri

Undeva în România

Redactor Sergiu Marinescu

Emisiune de Eugen Daniel Iancu si Viorel Popescu

08:50 Exclusiv în România

“Exclusiv în România “este o emisiune de turism de gen “travel and discover” în care Cristi Tabără călătoreşte, descoperă şi prezintă România pe mai multe coordonate: obiective turistice, istorie, cultură, credinţă, tradiţii gastronomice dar mai ales unicate europene şi mondiale care sunt sau care pot deveni destinaţii turistice. “Exclusiv în România” prezintă o Românie pozitivă şi competitivă, cu unicate mondiale, europene şi regionale, o Românie multiculturală şi multietnică, de care românii să fie mândri şi pe care străinii să nu o mai judece prin prisma unor sabloane învechite.

Prezintă Cristian Tabără

Producători: Cristina Madgearu, Marin Găbudean

09:30 M.A.I aproape de tine

Jurnalist Bogdan Serban Iancu

10:00 Povestile lu ‘ Pilu

StudioulteritorialCluj

10:30* Jocurile Europene

*Minsk 2019-

Judo

Calificari M 60, 63 si F 48,52,,57

Transmisiune directa

14:00* Jocurile Europene

*Minsk 2019-

Tenis de masa

M/F

15:45* Jocurile Europene

*Minsk 2019-

Tir pusca

17:00* Jocurile Europene

*Minsk 2019-

Judo finale

Transmisiune directa

19:15 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

21:00* Jocurile Europene

*Minsk 2019-

Gimnastica ritmica

Finala

02:00* Jocurile Europene

*Minsk 2019-

Tenis de masa

M/F

04:45 Discover România

Producător Cecilia Melinescu.

04:55 Povesttile lu ‚Pilu

05:25 Drumul lui Leşe

Moderator Grigore Leşe

Redactori Sorina Soare, Sandrino Gavriloaia

Producător Sînziana Miloşoiu

Realizator Grigore Leşe

Ora duminică 23 iunie 2019
06:45 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

06:55 Imnul României

07:00 Pescar hoinar

Prezintă Eugen Roibu şi Ştefan Stoica

Producător Ligia Baboş

07:30 Universul credinţei

Universul credinţei (I)

Jurnalişti: Răzvan Bucuroiu, Cristina Andrei, Rafael Udriște,

Corneliu-Vlad Matache, Ciprian Dumea, Paula Tăbârcă, Ion-Lucian Ciucu, Cristina Ionescu, Anna de Hillerin

Producător Andrei-Victor Dochia

Transmisiune directa

08:30 Universul credinţei

Universul credinţei (II)

Jurnalişti: Răzvan Bucuroiu, , Rafael Udriște, Cristina Andrei

Corneliu-Vlad Matache, Ciprian Dumea, Paula Tăbârcă, Ion-Lucian Ciucu, Cristina Ionescu, Anna de Hillerin

Producător Andrei-Victor Dochia

Transmisiune directa

09:30 Pro patria

10:00 Povestile lu’Pilu

Studioul teritorial Cluj

10:30* Jocurile Europene

*Minsk 2019

Judo-calificari M 73,81

F 63,70

Transmisiune directa

14:00* Telejurnal

* Meteo(montaj) *Sport (montaj)

Transmisiune directă

14:30 Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producător Dan Manoliu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
15:20 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

15:30* Jocurile Europene

*Minsk 2019

Tenis de masa mixt-calificari

17:00* Jocurile Europene

*Minsk 2019

Judo finale

Transmisiune directa

19:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Colesnic

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:30 Interviurile Telejurnalului Moldova

20:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

21:00* Jocurile Europene

*Minsk 2019

Gimnastica ritmica-finala

02:20* Jocurile Europene

*Minsk 2019

Baschet 3X3 calificari

05:00* Jocurile Europene

*Minsk 2019

Tenis de masa

M/F-turul II

RECOMANDĂRI