SPORT

Primul punct obţinut de naţíonala Republicii Moldova în actuala ediţie a Ligii Naţiunilor la fotbal

post-img

Naţionala de fotbal a Moldovei a debutat cu o remiză în noua ediţie a Ligii Naţiunilor. Elevii antrenaţi de Engin Firat au terminat la egalitate cu echipa statului Kosovo, scor 1-1.

Atacantul de la Vitebsk, Ion Nicolăescu, a deschis scorul în minutul 20, iar mijlocaşul lui Zurich, Benjamin Kololli a egalat în minutul 71.

Engin Firat a folosit următorii jucători: Koşelev, Reabciuk, Mudrac, Armaş, Posmac, Ioniţă, Carp (Epureanu 71), Caimacov (Cociuc 56), Nicolăescu, Plătica, Raţă (Marandici 81).

În celălalt meci al grupei, Slovenia şi Grecia au încheiat nedecis, scor 0-0. Pe 6 septembrie, naţionala Republicii Moldova va juca în deplasare cu Slovenia.