SPORT

Naţionala R. Moldova a pierdut meciul cu Scoţia

post-img

Selecţionata de fotbal a R. Moldova a fost învinsă cu 0-2 de Scoţia, în cadrul preliminariilor Campionatului Mondial din 2022. Golurile au fost marcate de Nathan Patterson (minutul 38) şi Che Adams (65).

În minutul 83, Vadim Raţă a ratat o lovitură de la 11 metri. Tricolorii nu mai au şanse să evite ultimul loc în grupa F, având un singur punct la activ, relatează IPN.

„Mi-a plăcut prima repriză, când am avut două ocazii bune prin Artur Ioniţă. În repriza secundă am ratat şi un penalty. Să nu uităm că am întâlnit un adversar tare”, a declarat selecţionerul Moldovei, Roberto Bordin.

Italianul Roberto Bordin a folosit următorii jucători: Namaşco, Bolohan (Rozgoniuc 62), Jardan, Posmac, Marandici (Iosipoi 71), Revenco, Ioniţă (c), Gînsari (Cojocaru 61), Raţă, Dros (Bogaciuc 61), Nicolaescu (Puntus 71).

R. Moldova va juca ultimul meci din grupă pe 15 noiembrie, în deplasare, cu Austria, fără Raţă şi Marandici, care sunt suspendaţi.