Săptămâna Europeană a Sportului, marcată în peste 50 de localităţi din R. Moldova

În acest an, „Săptămâna Europeană a Sportului" a fost marcată în peste 50 de localităţi urbane şi rurale ale R. Moldova, întrunind circa 2500 de participanţi de toate vârstele. Evenimentul, organizat de către Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării, în perioada 23 – 30 septembrie, a ajuns la a-3-a ediţie în Republica Moldova şi la a-6-a în Europa.

În cadrul ,,Săptămânii Europene a Sportului" au fost organizate un şir de acţiuni sportive de masă şi de performanţă, cum ar fi: Campionatul Republicii Moldova la Sambo din or. Călăraşi; Campionatul Republicii Moldova la Taekwondo WT în com. Stăuceni; Campionatul Republicii Moldova la Orientarea Sportivă în or. Cimişlia; Cursa de Ciclism pe traseul Băcioi; pe Stadionul Dinamo din mun. Chişinău a fost organizată Cursa de alergări „Cross"; în mun. Bălţi au fost organizate cursele de ciclism şi atletism; în s. Grimăncăuţi a avut loc un eveniment sportiv de promovare a culturii fizice şi sportului; în mun. Ungheni a fost organizat un eveniment de promovare a sportului în rândul cetăţenilor; în parcul Valea Trandafirilor din capitala ţării a avut loc Cursa pe rolle, trotinete, skate şi acrobaţii „Parkour" ş.a.

Toate acţiunile au fost organizate cu respectarea instrucţiunilor de prevenire şi combatere a virusului SARS-CoV-2.