SPORT

Selecţionata de fotbal pe plajă a Republicii Moldova a devenit campioana Europei

post-img

Selecţionata de fotbal pe plajă a Republicii Moldova s-a dovedit a fi cea mai bună din cele 11 echipe prezente la turneul final al Campionatului European, competiţie desfăşurată la Chişinău. În finala disputată cu puţin timp în urmă, fotbaliştii pe plajă basarabeni s-au impus cu 4-1 în faţa Estoniei.

În partida disputată pe Arena din Parcul „La Izvor” din Chişinău, selecţionata Republicii Moldova a intrat cu un avantaj de un gol la prima pauză, graţie reuşitei semnate de Nicolae Ignat.

Jucătorii basarabeni au mărit diferenţa în repriza secundă. Golurile marcate de portarul Ruslan Istrati şi Grigore Cojocari au dus scorul la 3-0 înaintea ultimelor 12 minute a reprizei a treia.

Fotbaliştii estoni au redus din handicap prin reuştia lui Edwin Stuf, dar Nicolae Ignat a refăcut diferenţa de trei goluri prin reuşita din minutul 19.28.

Cu scorul de 4-1 în finală, naţionala de fotbal pe plajă a Republicii Moldova a intrat pentru prima dată în posesia unui trofeu continental.