Sheriff s-a distanţat în fruntea clasamentului

După 1-0 în finala Cupei, Sheriff s-a distrat în campionat cu Sfîntul Gheorghe. Liderul Diviziei Naţionale a surclasat echipa de pe locul 2, cu 5-0.

În minutul 17, ucraineanul Miroslav Mazur a trimis nefericit mingea în propria poartă. Bielorusul Iuri Kendysh a stabilit scorul pauzei în minutul 30. În repriza secundă, a venit rândul lui Tambe, Kovacevic şi Cojocaru să-şi treacă numele pe lista marcatorilor. Sheriff s-a distanţat la 8 puncte de Sfîntul Gheorghe, care a rămas pe locul 2.

Milsami a urcat pe podium după ce a învins-o cu 1-0 pe Zimbru. Alexei Ciopa şi-a dat un autogol în minutul 63. Milsami a întrerupt seria din 6 meciuri fără victorie în Divizia Naţională. „Un nou meci bun pentru noi, dar din nou am suferit înfrângere”, a declarat la conferinţa de presă antrenorul echipei Zimbru, Sorin Colceag.

În Divizia Naţională a survenit o pauză de 2 săptămâni cauzată de meciurile echipei naţionale, cu Andorra şi Albania.