Sheriff Tiraspol a câştigat primul meci din faza grupelor Ligii Campionilor

Victorie istorică pentru Republica Moldova. Sheriff Tiraspol a câştigat cu 2-0 primul meci din faza grupelor Ligii Campionilor, disputat cu Shakhtar Doneţk, Ucraina. Primul gol al Sheriff Tiraspol a fost marcat de către fotbalistul spaniol Adama Traoré, în minutul 16 al meciului.

Al doilea gol a fost marcat de Momo Yansane, în minutul 62, dintr-o lovitură cu capul. Printre adversarele Sheriff Tiraspol în faza grupelor se numără Real Madrid, multipla câştigătoare a Ligii Campionilor, dar şi Inter Milano, campioana Italiei.

Datorită succesului clubului din Tiraspol în acest sezon, Republica Moldova a devenit a 34-a ţară (dintre cele 55 afiliate la UEFA), care va fi reprezentată în grupele Ligii Campionilor.