Simona Halep a fost învinsă în sferturile de finală de la Roland Garros de Amanda Anisimova

Americanca de numai 17 ani de origine rusă Amanda Anisimova (locul 51 WTA) a învins-o pe campioana de anul trecut Simona Halep (acum nr. 8 WTA), 27 de ani, cu 6-2, 6-4, într-un meci în care jucătoarea mai tânără a fost mereu cu un pas în faţa româncei.

Simona a pierdut categoric setul 1 cu 2-6 şi a reuşit să facă un prim ghem abia după ce Anisimova câştigase 7 la rând, adică la scorul de 6-2, 3-1. Apoi, jucătoarea română a avut un reviriment şi a egalat la 4-4, însă Anisimova şi-a făcut serviciul, într-un ghem foarte disputat, după care a câştigat şi serviciul Simonei.

Simona Halep este deţinătoarea titlului de campioană la Roland Garros de anul trecut, iar acum a căzut pe locul 8 în clasamentul WTA pentru că a pierdut peste 1.500 de puncte câştigate în 2018.

În meciul următor, Anisimova o va întâlni pe Ashleigh Barty, care a trecut în sferturi de Madison Keys cu 6-3, 7-5.