Simona Halep o învinge fără drept de apel pe Amanda Anisimova şi se califică în optimile de la Roland Garros

Simona Halep s-a calificat în stil de mare campioană în optimile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Roland Garros. În şaisprezecimile de finală, românca, favorita principală a competiţiei, a trecut de americanca Amanda Anisimova

Primul set nu a avut practic istoric, Simona Halep jucând perfect pentru un sec 6-0 după 24 de minute de joc.

Americanca, clasată pe locul 29 WTA, a reuşir primul game abia în debutul actului secund.

Românca nu a acuzat şocul. A egalat la gameuri, apoi a reuşit breakul care a adus-o în avantaj cu 2-1, după care şi-a adjudecat din nou propriul serviciu.

Un nou break al Simonei a mărit diferenţa în set cu 4-1, apoi, jucând perfect pe propriul serviciu, românca a dus scorul la 5-1. Serviciul din gameul 7 al americancei a fost unul la care Simona Halep a răspuns excelent, reuşind victoria finală cu 6-0, 6-1, după 56 de minute de joc.

Pentru un loc în sferturile de finală, Simona Halep se va duela cu poloneza Iga Swiatek, numărul 51 în clasamentul WTA.