Ucraina merge în sferturile de finală ale Campionatului European, după un gol marcat în minutul 120

Ucraina s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după un gol marcat în ultmul minut al prelungirilor partidei disputate în optimi împotriva naţionalei Suediei. După 90 de minute de joc, cele două echipe se aflau la egalitate, scor 1-1.

Ucraina câştigase 4 din ultimele 5 meciuri cu Suedia, dar nordicii porneau favoriţi în meciul de la Glasgow. Suedia s-a calificat de pe primul loc în optimi, din grupă cu Sppania, în timp ce Ucraina a ocupat locul 3 în grupa care s-a disputat şi la Bucureşti.

Prima ocazie a aparţinut Ucrainei care a ratat prin golgheterul Yarmolenko, dar Suedia a ripostat imediat prim Isak.

În minutul 27, fotbalistul lui City, Zinchenko a deschis scorul cu un şut puternic, care a fost şi deviat.

Suedia a egalat însă înainte de pauză prin Emil Forsberg.

În repriza a doua, cele două echipe au avut câte o bară la distanţă de un minut, Ucraina prin Sydorchu, iar Suedia prin acelaşi Forsberg.

Până la finalul celor 90 de minute niciuna dintre echipe nu a mai înscris şi meciul a mers în prelungiri.

În minutul 98, Suedia a rămas în 10 după eliminarea lui Danielson.

În minutul 121, Ucraina a dat lovitura prin Dovbyk, care a înscris primul gol din carieră.. Astfel, Shevcenko o duce pe Ucraina în sferturi, unde va juca într-un meci de vis contra Angliei.