Sport

Pugilistul Daniil Guranda și-a adjudecat medalia de argint la Campionatul European, rezervat sportivilor de până la 18 ani

Pugilistul Daniil Guranda și-a adjudecat medalia de argint la Campionatul European, rezervat sportivilor de până la 18 ani. Reprezentantul Republicii Moldova a fost oprit în drumul spre titlul suprem de un boxer din Ucraina.

Daniil Guranda a ocupat treapta secundă a podiumului de premiere, în categoria de până la 67 de kilograme. Sportivul din Republica Moldova a înregistrat trei victorii și o înfrângere la europene. A câștigat în fața rivalilor din Albania, Israel și Letonia, dar a cedat în finală ucraineanului Mark Lomakin.

Tot la competiția europeană, s-a făcut remarcat Pavel Zadorojniuc. Reprezentantul Republicii Moldova a cucerit bronzul, după ce a fost învins în semifinale de un sportiv din Letonia. În total, la europenele din Croația rezervate sportivilor de până la 18 ani, au concurat 11 pugiliști din Republica Moldova.