SPORT

Performanţă remarcabilă pentru halterofilul Marin Robu

Performanţă remarcabilă pentru halterofilul Marin Robu. Sportivul din Republica Moldova a cucerit două medalii la Campionatul Mondial de din Uzbekistan. Este pentru prima dată când un halterofil basaraben urcă pe podium la mondiale după o pauză de 16 ani.

La competiţia de la Taşkent, Marin Robu a cucerit aurul la proba smuls după ce a ridicat 168 de kilograme. La Aruncat a fost al cincilea, ridicând 195 de kilograme. Cu un total de 363 de kilograme, sportivul basarabean s-a clasat pe locul trei, cucerind medalia de bronz la general.

Este de departe cel mai bun an din cariera lui Marin Robu. Pe lângă aceste două medalii la Campionatul Mondial, sportivul de doar 21 de ani a devenit vicecampion european printre seniori şi a ocupat locul 8 la Jocurile Olimpice de la Tokyo.